L’infant enigmàtic (1987), pintura de Josep Badia

El pintor, dibuixant i gravador Josep Badia i Sabaté (Vienne, França, 9/3/1927) torna a exposar a Terrassa, la ciutat on va viure la seva infantesa i on es va formar com artista, tot i que viu a Barcelona des de fa més de 40 anys.

Aquest 2017, Badia ha complert 90 anys, com la nostra entitat, que ara li ret un petit homenatge organitzant l’exposició retrospectiva que s’inaugura avui a la Sala Salvador Alavedra, que porta el nom d’un dels grans admiradors de l’obra de Badia. Alavedra va escriure el 1995 a la revista Ciutat, d’Amics de les Arts i Joventuts Musicals, “no vull escandalitzar ningú (…), però (…) considero l’obra total de Josep Badia i Sabaté a la mateixa altura en què avui es considera la de Chagall, Matisse, Gauguin, Modigliani, Max Ernst, Giacometti, Bacon, etc.”.

La darrera exposició de Badia als Amics va tenir lloc el 2008, i en el programa de la mostra el pintor ens deia: “L’art és mut. Però gràcies a ell jo em faig preguntes… Parlo amb mi mateix i m’interrogo.” Aquesta introspecció reflexiva és potser la característica definitòria de l’obra de Badia, una obra plena de nens que miren amb ulls esbatanats l’espectador del quadre i la vida que els envolta —buscant les respostes a les preguntes que es fa l’artista— i de paisatges onírics, que tenen molt més de record i d’evocació que d’observació directa de la realitat.

La primera mostra individual de Badia a la nostra entitat es remunta a 1952 i, des d’aleshores, l’artista va anar exposant amb regularitat a les nostres sales en exposicions individuals (1954, 1969, 1975, 1982, 1984, 1988, 1990, 1991, 1996, 2003, 2005) i col·lectives diverses (l’anual de socis, de gravadors de Sant Lluc, de membres de l’Escola de Terrassa…).

Ara tornem a tenir l’oportunitat de gaudir d’una obra extraordinària, i amb la presència del propi artista a la inuguració. No us ho perdeu!!

Aquest lloc utilitza cookies per tal que tinguis una millor experiència d'usuari. Si continues navegant entenem que acceptes les cookies i la nostra política de cookies.


ACEPTAR
Aviso de cookies