80anysaqui

Aquest article, signat pels membres de la Junta Directiva d’Amics de les Arts i Joventuts Musicals i que va ser publicat pel Diari de Terrassa el dia 26 de febrer de 2010, expressa la posició de l’entitat davant la demanda judicial presentada per la propietat dels locals que ocupa Amics de les Arts i Joventuts Musicals al carrer del Teatre, 2, des de l’any 1933, amb l’objectiu d’invalidar el contracte de lloguer vigent. Si vols donar el teu suport a l’entitat en la defensa dels seus estatges, passa per la Secretaria i signa aquest manifest.

Aquest és el lema que guia l’actuació d’Amics de les Arts i Joventuts Musicals davant el repte que ara afrontem: garantir la continuïtat de la nostra entitat en l’estatge que ens acull des del 1933, a la cantonada del carrer del Teatre amb Sant Pere.

Quasi 80 anys d’història d’un local social que no només ha estat la seu dels Amics, sinó l’espai de la llibertat creativa a Terrassa quan tots el codis de la cultura —la llengua i la paraula, la imatge i la forma, la música i el so— volien ser controlats pel règim dictatorial que regia el país; l’espai de la llibertat de pensament i de la llibertat ideològica quan el terme “democràcia” era una idea que no podíem ni llegir als llibres —o només als prohibits—, els partits no podien ser ni associacions i el sindicat era un i vertical.

El local social d’Amics de les Arts i Joventuts Musicals no ha estat només un cafè on els seus socis feien i fan tertúlia i on han pogut parlar sempre —també en els durs 60 i 70— lliurement de tot. El local d’Amics ha estat un símbol de llibertat i de progrés, reconegut per tota la ciutat, fins i tot pels que odiaven la llibertat i el progrés, i per això l’any 1981 va ser metrallat per un grup d’ultradreta. Afortunadament, els temps han canviat molt, i els joves que avui freqüenten el local dels Amics ignoren perquè el quadre amb la quatribarrada i les lletres CAT conserva sota un vidre de protecció el rastre de la bala que el va travessar. Els que no som tan joves sabem que és un símbol del compromís de la nostra entitat amb la ciutat i amb les causes justes.

La nostra causa d’avui és justa. Volem romandre al nostre local de sempre i volem fer-ho en les condicions que els propietaris —la família Onàndia— van pactar lliurement fa 25 anys i que van quedar reflectides en el contracte que ara volen invalidar. Aquesta és la raó de la demanda judicial que han interposat, i que ha estat precedida per un any de “negociacions” en el qual l’única opció que se li ha plantejat a l’entitat ha estat renunciar al contracte vigent, i a la clàusula de renovació per 25 anys que inclou, a canvi de… multiplicar per tres el lloguer que ara es paga!!!

Els propietaris actuals, fills i nets de qui va subscriure el contracte fa 25 anys, argüeixen el seu dret a obtenir un benefici just de la seva propietat, i no fan cabal del fet que durant quasi 80 anys ha estat Amics de les Arts i Joventuts Musicals qui ha mantingut l’edifici, mancat de les inversions que hagués estat obligat a fer qualsevol propietari que avui volgués reclamar “preus de mercat”.

Després d’anys de patir degoters, esquerdes, pudors i filtracions de tota mena, després d’haver hagut de forçar obres ineludibles —com la construcció d’uns nous serveis higiènics, que utilitzen els llogaters de tot l’edifici i no només els socis dels Amics, i la reparació dels baixants d’aigües negres—, després d’haver reparat i pintat la façana, i haver invertit en tancaments i finestres, habitabilitat de sales, etc., etc., ara, per fi, la propietat diu haver decidit emprendre una millora integral de l’edifici del carrer del Teatre 2. Per això fa un projecte d’obres que implica la construcció d’una escala nova, la instal·lació d’un ascensor i la construcció de rampes d’accés. Un projecte que afecta totes les plantes i que no només pot dificultar o impedir totalment l’activitat de l’entitat durant dos anys, sinó que suposaria, entre d’altres pèrdues, la reducció en quasi 15 metres quadrats de la sala d’exposicions actual.

Un projecte de reforma que els propietaris posen sobre la taula com un argument per justificar l’augment de lloguers, tot anunciant, això sí, que les obres no s’iniciaran fins que l’entitat signi l’esmentat augment, és dir, fins que Amics de les Arts i Joventuts Musicals (una entitat cultural sense ànim de lucre) no accepti finançar les obres de millora que no s’han fet en 80 anys i que són imprescindibles perquè els propietaris puguin posar al mercat els espais que l’entitat no ocupa (i obtenir-ne el corresponent lucre).

El que hi ha aquí és la confrontació de dues lògiques: la lògica del lucre individual contra la lògica del servei a la societat. Una entitat com Amics de les Arts i Joventuts Musicals treballa des de la iniciativa dels seus socis i per als seus socis, però al fer-ho amb una visió de ciutat i al servei de la creació i la cultura, esdevé un servei públic. Així ho reconeixen les administracions públiques que donen suport a les nostres iniciatives i les entitats de la societat civil que col·laboren amb nosaltres.

Amb aquesta voluntat de servei, assumim i complim els compromisos adquirits, i per això exigim, amb tota la força de la qual som capaços, que es compleixin els compromisos subscrits amb nosaltres. Tenim la ferma voluntat de seguir contribuint a la cultura i a la construcció cívica de Terrassa. Volem fer-ho des de l’espai que sempre hem ocupat, i per això demanem el suport dels terrassencs i terrassenques, perquè l’espai de civilitat que representa el local social d’Amics de les Arts i Joventuts Musicals no només és un símbol per als nostres socis, ho és per a tota la ciutat. 80 anys aquí… i volem seguir així, amb tots vosaltres!!!!

 

Adela Farré, Presidenta d’Amics de les Arts i Joventuts Musicals, en nom i representació de tota la Junta Directiva (Joan Tamayo, Assumpta Talamàs, Jaume Llargués, M. Montserrat Bohigas, M. Teresa Mollet, Núria Braña, Ignasi Utset, Joan Riba, Rat Soriano, Francesc Morera, Rosa Ribal i Jordi F. Fernández).

 

Deixa un comentari

Aquest lloc utilitza cookies per tal que tinguis una millor experiència d'usuari. Si continues navegant entenem que acceptes les cookies i la nostra política de cookies.


ACEPTAR
Aviso de cookies